مجتمع فناوری دانشگاه صنعتی شریف

cropped-sharif-logo-png-transparent-2
۱۴۰۳/۰۱/۲۴

نیازی دیگر از صنعت نفت بومی‌سازی شد


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از واحدهای فناور مستقر در مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به نیاز صنعت نفت ابزاری درون چاهی به نام «پکرهای متورم شونده درون چاهی» را طراحی و ساخته است. ساخت این ابزار نیازمند فناوری پیشرفته است و تنها تعدادی شرکت بزرگ نفتی در دنیا این فناوری را دارند. اما این شرکت ها این ابزار را نمی فروشند و برای اینکه کشورهای نیازمند به آن را وابسته به خود نگاه دارند تنها خدمات چاه را به آنها می فروشند. پس محققان کشورمان بار دیگر با اتکا به نیروی انسانی داخل و نوآوری آنها در این واحد فناور دست به کار شدند و دانش ساخت آن را بومی سازی کردند. در حال حاضر نیز مرحله تولید انبوه آن در حال انجام است تا با هزینه نصف نمونه خارجی اما با همان کیفیت در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

جمال ارغوانی هادی مدیر این واحد فناور بیان کرد: «پکرهای متورم شونده درون چاهی» از محصولات مورد نیاز صنعت نفت است که به علت تحریم ها امکان تامین آن وجود نداشت. این ابزار بدون نیاز به دکل داخل چاه نفت وارد می شود و در بخش عمیق چاه منبسط می شود. پس از آن که چاه را مسدود کرد می توان عملیات مورد نظر همچون اسید زنی و تزریق ژل را انجام داد.

 

ارغوانی با بیان اینکه نیاز صنعت نفت به این ابزار دارای فناوری «های تک» باعث اقدام محققان این واحد فناور برای بومی سازی آن شد گفت: تا کنون عملیات در شش حلقه چاه با این ابزار با موفقیت انجام شده است. این ابزار دارای یک بخش متورم شونده است که قابلیت انبساط دارد و برای ساخت آن نیاز به فناوری پیشرفته است. با این اقدام و بومی سازی آن تولید محصولات درون چاهی بسیاری امکان پذیر شد.

البته واحد فناور توسعه محصول صنعتی شریف برای اثبات کارکرد درست علاوه بر شبیه سازی نرم افزاری وسیله ای را مشابه چاه برای تست ساخته است. این دستگاه شرایط چاه و عملکرد تجهیزات مورد نظر را کاملا شبیه سازی می کند.

البته این واحد فناور برای توسعه محصولات محدودیتی  ندارد و با توجه به ميان رشته اي بودن توسعه محصول، متخصصاني در حوزه‌هاي مختلف مهندسي (مکانيک، پليمر، شيمي، برق، صنايع، متالورژي، کامپيوتر و …) ، بازاريابي، طراحي صنعتي، حقوق و مديريت مالي در آن فعاليت مي کنند تا گام های بزرگ تری برای تحقق پژوهش، توليد و توسعه محصولات صنعتي مورد نياز کشور برداشته شود.

مجتمع خدمات فناوری شریف با هدف حمایت، گردهم آوری و هم افزایی میان واحدهای خدمات فناوری دی ماه سال 92 با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد. البته با توجه به تاثير آن در ترويج فرهنگ كسب و كار‌های دانش بنيان با حمايت صورت گرفته از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فاز دوم آن نيز در دی ماه سال 1394 به بهره‌برداری رسيد.

منبع: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری