بازتاب فعالیت های یکی از تیم های مستقر در شتاب دهنده دانشگاه شریف در مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

تولید داخلی در حوزه تصفیه آب و هوا تحریم‌ها را شکست

جوانان ایرانی تحریم دو شرکت امریکایی و اسراییلی را بی پاسخ نگذاشتند و با تولید محصولات حوزه تصفیه آب و هوا در داخل کشور انحصار این تولیدات را شکستند

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آلودگی هوا از مرز هشدار عبور کرد. بحران کمبود آب جدی است. این اخبار نگران کننده در کشورمان زیاد شنیده می شود. البته این مشکل محدود به کشور ما نیست بلکه آلودگی آب و هوا عرصه را برای همه مردم جهان تنگ کرده است.

اما سلامتی و پاکیزگی رویایی دور از ذهن نیست. شرکت های بزرگی در دنیا محصولاتی در حوزه تصفیه آب و هوا تولید کرده اند و با استفاده از این محصولات باکتری های مقاوم حتی در پساب های بیمارستانی نیز نابود می شود. البته انحصار تولید این محصولات در حال حاضر در حوزه تصفیه هوا در دست شرکت امریکایی و در حوزه تصفیه آب در دست شرکتی از اسراییل قرار دارد. شرکت هایی که ایران را در لیست تحریم قرار داده اند و از فروش این محصولات به ایران خودداری می کنند.

اما جوانان ایرانی پاسخ این تحریم ها را بی جواب نگذاشتند و در اقدامی این تحریم ها را شکستند. این جوانان با راه اندازی یک استارتاپ هر دوی این محصولات را تولید کردند. استارتاپ «شریف گرافینا» به دنبال ارتقا و بهبود کیفیت زندگی مردم این سرزمین با ابزار فناوری است. حوزه اصلی فعالیت این استارتاپ تولید انواع مواد نانو ساختار فوتوکاتالیست با قابلیت تصفیه آب و هوا را انجام داده است. فوتوکاتالیست ها موادی هستند که با جذب طیف های مختلف نور فعال می شوند و توانایی از بین بردن آلاینده ها و مولکول های آلی و تبدیل آنها به مولکول های بی ضرر را دارند. همچنین هر یک از این محصولات توسط یک شرکت جدا در خارج از کشور تولید می شود اما این استارتاپ هر دوی محصولات برای تصفیه آب و هوا را تولید کرده است.

حمید عسگری یکی از هم بنیانگذاران این استارتاپ بیان کرد: محصول این استارتاپ در تماس با نور مرئی و انجام واکنش های شیمیایی باعث حذف آلاینده های آلی می شود. لامپ LED فوتوکاتالیست با قابلیت تصفیه هوا یک محصول این استارتاپ است. این محصول متشکل از سیستم روشنایی LED با بهره وری بالا و پوشش فوتوکاتالیست (حاوی نانو ذرات فعال در ناحیه نور مرئی) است که قابلیت حذف و از بین بردن بخش زیادی از ویروس ها، باکتری ها و آلاینده های آلی موجود در محیط را با روشن کردن لامپ فراهم می کند.

به گفته وی، استفاده از ماده شیمیایی فرمالین و نور UV در حال حاضر برای تصفیه کاربرد دارد که هر دو روش معایب و مشکلات خاص خود را دارد و باکتری های مقاوم با این روش ها از بین نمی روند.

مجتمع خدمات فناوری شریف با هدف حمایت، گردهم آوری و هم افزایی میان واحدهای خدمات فناوری دی ماه سال 92 با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد. البته با توجه به تاثير آن در ترويج فرهنگ كسب و كار‌های دانش بنيان با حمايت صورت گرفته از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فاز دوم آن نيز در دی ماه سال 1394 به بهره‌برداری رسيد.

منبع: مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری