سرگذشت یک سوله متروک

گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مجتمع خدمات فناوری

سرگذشت یک سوله متروک

در گذشته در این مکان سوله‌ای قرار داشت. بسیاری نقشه تبدیل آن به سالنی غذاخوری را در سر می‌پروراندند. امروز در این مکان یک محصول خاص تولید می‌شود: «نوآوری»!.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسیاری سرنوشتی بدتر از تبدیل شدن به غذاخوری یا پارکینگ را برای این مکان خاک‌خورده متصور نبودند. امروز اما نشانی از دیوارهای تارعنکبوت بسته با شیشه های شکسته دیده نمی‌شود. لازم نیست خیلی دور برویم همین پنج سال پیش بود. سوله‌ای متروک و بدون استفاده در این مکان واقع بود.

اما امروز در همین مکان ساختمانی با نمای شیشه‌ای راه‌اندازی شده و قرار است مکانی برای تولید نوآوری باشد. مکانی که جوانان خلاق و ایده‌پردازان در حوزه‌های مختلف علمی در آن مشغول فعالیت هستند. این مکان بهترین نمونه شکل گیری کسب و کارهای فناورانه در مجاورت دانشکده‌های فنی مهندسی و علوم پایه بزرگترین دانشگاه صنعتی کشور است. جایی که معنای واقعی زیست بوم را برای دانشگاهیان و ایده‌پردازان خلاق معنا می‌کند.

در دانشگاه صنعتی شریف هستیم. اینجا مجتمع خدمات فناوری است که جای سوله غبار گرفته دو سال پیش را در این دانشگاه صنعتی کشور گرفته است.

این مجتمع با هدف حمایت، گردهم آوری و هم افزایی میان واحدهای خدمات فناوری دی ماه سال 92 با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد. البته با توجه به تاثير آن در ترويج فرهنگ كسب و كار‌های دانش بنيان با حمايت صورت گرفته از سوی معاونت علمی فاز دوم آن نيز در دی ماه سال 1394 به بهره‌برداری رسيد.

 همچنین اين مجتمع با فراهم آوردن امكان استقرار 40 واحد خدمات فناوری در قالب آزمایشگاه، دفتر و مرکز و ایجاد اشتغال برای بیش از 500 نفر از دانشجویان، فارغ التحصیلان و فناوران دانشگاه، نقش مهمی در ایجاد اشتغال دانش‌بنیان در دانشگاه داشته است.

مرکز کارآفرینی، سامانه توسعه ایده‌های کارآفرینانه، شتابدهنده دانشجویی، مدرسه اشتغال، مجله فناورد، برنامه توسعه و انتقال فناوری، مرکز خدمات آزمایشگاهی، دفتر برنامه ریزی و ارزیابی معاونت پژوهش و فناوری بخش‌های مختلف و مستقر در این مجتمع است. بخش‌هایی که هر یک برای حمایت و ترویج فرهنگ خلاقیت و نوآوری در این مکام گرد هم آمده‌اند.

بیش از 50 واحد خدمات فناوری در دانشگاه شریف ایجاد شده که 40 واحد آن در مجتمع مستقر هستند تا فعالیت‌هایی همچون توسعه نرم‌افزارهای تخصصی، ارائه خدمات آزمایشگاهی و تست استاندارد، ارائه خدمات پژوهشی، توسعه فناوری، مشاوره و نظارت، برگزاری رویدادهای تخصصی و ایجاد و واگذاری حق امتیاز دارایی های فکری را پیش برند.

این واحدهای فناور در حوزه‌های مختلف همچون هوا فضا، نفت، گاز و انرژی، سازه و مهندسی زلزله، مدیریت و مهندسی صنایع، قطعات و اتوماسیون صنعتی و محیط زیست و زیست‌فناوری فعالیت می کنند تا در موفقیت و پیشرفت کشور سهیم باشند و شیرینی این خدمت را حس کنند. البته این واحدهای فناور با حضور اساتید برجسته و جوانان خلاق در تلاش هستند تا گام‌هایی در تخصصی شدن حوزه فعالیت خود بردارند.

اما در کشور مکان‌های بی استفاده زیادی وجود دارد که می‌توان با یک ایده آن را به مکانی برای فعالیت فناوران تبدیل کرد و گام به گام در مسیر خودکفایی و پیشرفت هر چه بیشتر کشور حرکت کرد. اما مسلم است این مسئله نیاز به همت دارد.

منبع: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری